Bejegyzések
-
Pertussis (szamárköhögés)
A Bordetella pertussis (illetve a Bordetella parapertussis és egyéb Bordetella fajok) okozta szamárköhögés egy védőoltással megelőzhető betegség, amely cseppfertőzéssel terjed és antibiotikummal kezelhető. Jellemző tünetei a kezdeti hurutos szakasz után rohamokban jelentkező köhögés, amit húzó jellegű belégzés előz meg, majd az erőlködés következtében a roham után hányás, esetleg kötőhártya bevérzés, bordasérülés jelentkezhet. Egyes betegeknél tüdőgyulladás és más, súlyos szövődmények alakulhatnak ki. A korábban oltásban részesült betegeknél a szamárköhögés enyhébb lefolyású lehet, felnőttkorban legtöbbször az elhúzódó, rohamokban jelentkező köhögés az egyetlen tünet. 2023/2024-ben Európa szerte emelkedő pertussis esetszámokat jelentenek, Magyarországon 2024 20. hetétől jelentették a szamárköhögéses esetek gyakoribb előfordulását. Itthon
-
ColonAiQ vastag- és végbéldaganat rizikóbecslése vérből
A Colon AiQ vizsgálat, mely a vastagbél, illetve végbél rosszindulatú daganatos megbetegedéseinek (kolorektális rák) kockázatát becsüli meg, genetikai módszerrel. Mi az a kolorektális rák? A kolorektális rák, azaz a vastag- és végbél daganatos megbetegedése a legtöbb esetben jóindulatú elváltozásokból, úgynevezett polipokból alakul ki. Ezek a polipok, amelyeket adenómáknak is nevezünk, a bélfal belső felületén kialakuló hámszerű képletek: mirigyes elváltozásként fejlődnek, de funkciót nem látnak el. Ezek még nem okoznak tüneteket, ám megfelelő szűrővizsgálattal már kimutathatóak. A jóindulatú adenómákból rosszindulatú daganat megközelítőleg 5-10 év alatt fejlődik ki. A kolorektális rák a leggyakoribb daganattípusok közé
-
Inzulinrezisztencia (IR)
Sokan nem is gondolnák, milyen könnyű belecsúszni a cukorbetegség előszobájának tartott inzulinrezisztenciába (IR). Egyre többen tartoznak a veszélyeztetettek közé. Hosszú tünetmentesség Egyre több fiatal kerül úgynevezett inzulinrezisztens állapotba, amely nagyon sokáig nem is okoz tünetet. Még a vércukorszint is normális marad, mert a szervezet több inzulint termel, hogy ellensúlyozza az inzulinrezisztenciát. Abban az esetben, ha a hasnyálmirigy tartósan kénytelen sok inzulint termelni, akkor az inzulin termelésért felelős béta-sejtek elkezdenek kifáradni, és már nem tudja a hasnyálmirigy ideális tartományban tartani a vércukorszintet. Amikor már megemelkedik a vércukorszint, emelkedett éhomi értékről, csökkent glukóz toleranciáról,
Általános tanácsaink
- A vérvétel előtti napon figyeljen arra, hogy bőséges legyen a folyadékbevitele.
- A vérvételt megelőzően 10-12 órával étkezzen utoljára (kerülni kell a magas fehérje tartalmú, zsíros ételeket).
- A mintavétel reggelén javasolt bőségesen szénsavmentes vizet fogyasztani – a koffeintartalmú italok (kávé, tea, energiaital) kifejezetten nem ajánlottak.
- Fél órával a mintavétel előtt érdemes normál mértékben szénsavmentes vizet fogyasztani.
- A szokásosan szedett gyógyszerek a mintavétel reggelén bevehetőek, kivéve, ha a kezelőorvos erről másképpen dönt.
- A vérvételre általában a reggel 7 és 9 óra közötti időtartam a legalkalmasabb.
- 24 órával a vizsgálat előtt lehetőleg ne fogyasszon alkoholt, mert egyes vizsgálatok értékét megváltoztatja, ahogyan a dohányzás is, így az is kerülendő.
- 24 órával a vizsgálat előtt az erős fizikai megterhelést (megeröltető fizikai munka, intenzív edzés) kerülni kell.
- Nők esetében a menstruációs ciklust is figyelembe kell venni befolyásolt vizsgálatoknál.
Részletes útmutató
A vérvétel szükségességéről
A laboratóriumi vizsgálatok nélkülözhetetlenek a betegségek kizárása, feltárása, és a nyomon követése szempontjából. A vérvétel feltérképezheti a szervezet aktuális állapotát, döntő segítséget nyújt a kezelőorvosnak a diagnózis felállításában.
Napjainkban, amikor a prevencióra érdemes nagy hangsúlyt fektetni, – a kötelező szűrővizsgálatok mellett- a vérvétel lehetőséget ad a betegségek korai felismerésére és kezelésük időbeni elkezdésére.
A szűrővizsgálatok segítségével a még lappangó, kezdetleges kóros folyamatokra is fény derülhet, mely a kezelés eredményességét növelheti. Az alábbi esetekben ajánlatos vérvételre menni:
- amennyiben az orvos küldi;
- kezelés monitorozása;
- orvosi beutaló nélkül, panasz/tünet esetén;
- bizonyos életkor felett; – egyéb rizikófaktorok esetén;
- évenkénti ellenőrzés, panasz/tünet nélkül.
A vizsgálatok kiválasztásáról
Az elvégzendő vizsgálatok kérhetőek a kezelőorvos javaslatára, de enélkül is igénybe lehet venni őket: a honlapon található árlista alapján akár otthonában is kiválaszthatja.
A mintavétel napján a vérvételi ponton további vizsgálatok kiválasztására is lesz lehetősége, melyben kollégáink szívesen állnak rendelkezésére. Választásának megkönnyítése érdekében vizsgálati csomagokat állítottunk össze, ezekből igényei szerint rendelhet.
Az éhgyomri vérvételről
A vizsgálatok többségéhez éhgyomor szükséges.
A vérvételre általában a reggel 7 és 9 óra közötti időtartam a legalkalmasabb.
Az éhgyomorra történő vérvétel azt jelenti, hogy előtte 10-12 órán keresztül nem eszik a vérvételre jelentkező páciens. A mintavétel napját megelőző este kerülni kell a magas fehérjetartalmú, zsíros ételeket, könnyű vacsora fogyasztása javasolt csak.
A tartós éhezés is kerülendő, mert az számos vizsgálati eredmény változását okozhatja.
A következő vizsgálatok éhgyomri mintavételt igényelnek:
- alkalikus foszfatáz,
- koleszterinek, triglicerid,
- glükóz, illetve cukorterheléses vizsgálat,
- vas,
- összfehérje, albumin,
- húgysav,
- inzulin,
- kálium,
- kortizol
- stb.
Amennyiben valamilyen okból mégsem tartható be az éhgyomri vérvétel, akkor is célszerű úgy időzíteni az utolsó étkezést, hogy az 6 órával megelőzze a mintavételt, és az is csak könnyű, alacsony kalóriatartalmú étel elfogyasztása lehet.
A vérvétel eredményét befolyásoló tényezők
Az alkoholfogyasztástól a vérvételt megelőző 24 órán belül tartózkodni célszerű, mert hatására egyes vizsgálatok értéke változhat.
A dohányzás is befolyásolhatja egyes paraméterek szintjét (pl. CEA), így ez is kerülendő.
A koffeintartalmú italok (kávé, tea) fogyasztása a vérvétel reggelén szintén nem ajánlott, mert olyan hatóanyagokat tartalmaznak, melyek egyes szervek (vese, máj, gyomor) működését befolyásolják.
A gyógyszerek közül több hatással van az anyagcserére, a szervek működésére és zavarólag hathatnak a mérendő paraméterre, ezért ezek bevétele csak a vérvétel után javasolt.
Amennyiben a kezelőorvos véleménye alapján a szedett gyógyszer elhagyása nem jár egészségügyi kockázattal, azokat ajánlott a mintavétel után bevenni.
A rendszeresen szedett gyógyszerek bevehetőek, beleértve pl. a szív- és érrendszeri betegségekre vagy pajzsmirigyproblémákra alkalmazottak, mivel ezek szerves részét képezik a beteg mindennapos életének. Ezekben az esetekben a páciens nyugodtan beveheti tablettáit a szokásos módon, hacsak a gyógyszer szedését elrendelő kezelőorvos nem rendelkezik másként.
Fizikai megterhelés – ami lehet egy intenzív edzés vagy egy megerőltető fizika munka a vérvételt megelőző napon – az egyes vizsgálatok eredményét (pl. LDH, GOT, CK) megváltoztatja, ezért azt kerülni kell.
A menstruáció érdemi változást nem okoz a vizsgálati eredményekben, de bizonyos vizsgálatok kivételt képeznek:
- a CA125 és HE4 tumormarkerek értékét, a belőlük számolt ROMA-score-t is befolyásolhatja a menstruáció, emelkedett értékeket okozva. Így ezek vizsgálatát nem tanácsos a menstruáció alatt igénybe venni.
- a vizelet-, székletvizsgálatot is érdemes a havi vérzéstől eltérő napokon végeztetni, merthogy megtévesztő eredményt okozhat a mintában talált vér.
- megjegyzendő, hogy nagyobb mérvű vérveszteség a hematológiai vizsgálatok (vérkép) értékeiben csökkenést okozhat, azonban ez nem mindig jelenik meg láthatóan az eredményekben.
- vannak olyan vizsgálatok, így pl. a női nemi hormonok (ösztradiol, progeszteron, FSH, LH), melyek meghatározását a menstruációs ciklus bizonyos napjain szokás elvégezni, a kezelőorvos döntése alapján. Tehát más értéket kapunk akár a menstruáció napjaiban, mint a ciklus egyéb időszakában.
A vérvételt megkönnyítő tényezők
- a vérvételt megelőző nap bőségesen fogyasszon folyadékot.
- a mintavétel előtt fél órával szintén igyon, szénsavmentes vizet, hiszen a kiszáradt, szomjazó szervezetben a vér besűrűsödik, ami nehezíti a vérvételt, ráadásul befolyásolhatja egyes paraméterek értékét.
- a vizsgálat előtt sétáljon, mozogjon egy kicsit (természetesen csak mértékkel).
- amennyiben száraz a bőre, kenje be napi 3-4 alkalommal, ez csökkentheti a szúráskor érzett fájdalmat.
- a vérkeringés fokozására a hideg kezeket melegítse a vérvétel előtt és lógassa a teste mellett, ez szintén alkalmas lehet a véráramlás elősegítésére.
A vérvételről
A vérvétel nyugodt, kellemes környezetben történik, képzett, több éves tapasztalattal rendelkező egészségügyi asszisztensek által.
A megbeszélt időpontban fogadják a pácienseket, így nincs szükség várakozásra, és sorbanállásra. Amennyiben hajlamos a szédülésre, ájulásra, nyugodtan jelezze kollégánknak, aki segíteni tud Önnek, mivel a vérvétel történhet fekvő testhelyzetben is.
Általában a könyökhajlat vénájából vesznek vért. Szúrás szempontjából itt helyezkednek el a legkedvezőbben a vénák, valamint itt a legkisebb a fájdalom. Előfordulhat, hogy ez a véna nehezen található, vagy túl gyenge, ilyenkor a kézfejből vagy egyéb területről is történhet a vér levétele. A véna könnyebb megtalálását a felkar elszorítása, valamint a leszorított kéz ökölbe szorítása segíti. A bőr felületét alkohollal letisztítják és következik a szúrás egyszer használatos tűvel. A vérvétel enyhe csípés-szerű érzéssel jár, és csak pár percig tart.
Vérvétel után
A beavatkozás után a vérvevő asszisztens a szúrás helyére steril tampont helyez, amit 5 percig szorítani kell, akkor is, ha ragasztással lett rögzítve a tampon. A szorítás megakadályozza a bőr alatti duzzanat, vérömleny kialakulását (lilás-kék elváltozás). A vérvétel után mindig nyújtott helyzetben legyen a kar, addig amíg a vérzés teljesen megszűnik.
Leletkiadás
A vérvételi eredmény a vizsgálatok többségénél általában 24 órán belül érkezik meg az Ön által megadott e-mail címre. Azok a vizsgálatok, amelyek elkészülése több napot vesz igénybe, az árlistában megadott határidőn belül fog kiküldésre kerülni.
Cukorterhelés (OGTT) vizsgálat
Elvégzésének leggyakoribb indokai: inzulinrezisztencia vizsgálata, illetve (terhességi) diabétesz megállapítása.
(Az OGGT rövidítés az angol Oral Glucose Tolerance Test névből ered, magyarul orális glükóz (cukor) tolerancia teszt).
Típusai
–Terhelés 75 gramm glükóz elfogyasztásával
–Étkezés utáni vércukor- (és inzulin) vizsgálat (normál reggeli helyszínen való elfogyasztása utáni vércukor- és inzulinszint mérések különböző időpontokban).
Felkészülés a vizsgálatra
-A vizsgálatot reggel, éhgyomorra kell elvégezni, lehetőség szerint 7 és 9 óra közötti kezdéssel.
-A vizsgálatot megelőzően kb. 10-12 órával már kerülje a cukros, zsíros, nehéz ételek fogyasztását.
-A vizsgálatot megelőző napokban bőséges folyadékfogyasztás javasolt, és kerülje a nagyobb fizikai aktivitást.
A vizsgálat lépései
-A teszt kivitelezése átlagosan 2 órát vesz igénybe (a kezelőorvos javaslataitól függően), mely alatt enni, inni, dohányozni, rágózni nem szabad, a fizikai aktivitást is kerülni kell. A 2 órát nyugalomban kell tölteni.
-A vizsgálatot megelőzi egy éhgyomri vércukor ellenőrzés, melyhez ujjbegyes mintavétel szükséges. Ha a mért eredmény 7,0 mmol/l felett van, a terhelés nem végezhető el (az érték felveti cukorbetegség fennállásának gyanúját). Amennyiben az ujjbegyes meghatározás eredménye 7,0 mmol/l alatti, 0. perces vénás vérvétel következik.
Az eltérő mintatípusok miatt az ujjbegyes és a vénás éhgyomri vércukorértékek nem pontosan egyeznek! Az ujjbegyes mintavétel tájékozódó jelleggel történik.
Ezt követően kb. 2 dl vízben feloldva, 75 g glukózt kell elfogyasztania 5 percen belül.
A vizsgálathoz lehet citromot, citromlevet kérni, mely az oldat elfogyasztását kellemesebbé teheti, az eredményekre pedig nincs befolyással. A víz mellett 2 dl cukormentes fekete tea is használható az oldat készítéséhez, ezt hozni kell magukkal.
A vizsgálat során a vércukor több ponton kerülhet meghatározásra: a 0 perces értéken kívül jellemzően 120 perces értéket mérünk, emellett azonban indokolt lehet más időpontokban is, fél órás intervallumokban.
A vizsgálat alatt émelygés, szédülés, rosszullét, esetleg hányás is előfordulhat. Ezekről minden esetben tájékoztatni kell a vérvevő asszisztenst. Hányás esetén a vizsgálatot fel kell függeszteni, és egy másik időpontban lehet csak megismételni.
Amennyiben meg tudja oldani, kísérővel érkezzen.
Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy 14 év alatti gyermekek esetén nem végzünk cukorterheléses vizsgálatot. 14 és 18 éves kor között pedig csak szakorvosi javallatra, írásos dokumentum (pl. ambuláns lap, vagy beutaló) bemutatása után.